Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

sobota, 21 października 2017

Koło Czasu - fantastyczna strona typu fanpage.

Baaardzo, baaardzo dawno temu (bo przed kilkoma laty) trafiłam na tę ciekawą dla mnie stronę, poświęconą Robertowi Jordanowi i jego znanemu w świecie fantasy cyklowi "Koło Czasu". Autor wymienionej witryny, zatytułowanej po prostu "Koło Czasu - Wheel oF Time" jest prawdziwym fanem sagi, której aż zadedykował stronę internetową, zapewne w ramach swojego hobby i niekłamanego zainteresowania sagą. Znajdziemy na niej mnóstwo materiału tematycznego z owego cyklu, a więc: kto jest kim, piękne ilustracje ukazujące głównych bohaterów, mapy fantastycznego Świata Koła, okładki zagranicznego wydania sagi (zapewne pierwszego) oraz naturalnie biografię Roberta Jordana. Jest co czytać i co podziwiać. Strona została oparta o darmowy hosting od portalu Onet.pl, czyli posiada adres elmo.republika.pl. Dlaczego Elmo ? Prawdopodobnie jest to nick lub przydomek autora witryny. Tak przypuszczam. W każdym bądź razie można nawet napisać do owego "Elmo" po kliknięciu w link na samym dole strony. Trochę jakby mało zauważalny, ale jest. Ponadto witryna liczy już sobie ponad cztery lata, a to moim zdaniem wcale niemało. Wykreowana została bowiem, jak wskazuje na to data na stronie głównej, dnia 30 lipca 2013 r. Istnieje do dzisiaj.

Szata graficzna serwisu to zwracające uwagę, ciemnozielone tło we wzorki, jasnożółta czcionka o odpowiedniej grubości oraz nagłówek - czarne tło, biała czcionka z napisem "The Wheel of Time". Jest również logo Świata Koła, przedstawiające właśnie koło z siedmioma szprychami oraz węża w kształcie ósemki (symbol nieskończoności). Siedem szprych oznacza bowiem siedem wieków, swoistych epok wymienionego świata, a wąż jest Wielkim Wężem, pożerającym własny ogon, co oznacza nieskończoność samego czasu i ciągłą powtarzalność siedmiu epok. Wiem to, bo czytałam w całości ów cykl, który zresztą zrobił na mnie wrażenie, skoro dotrwałam do jego końca. Myślę, że jeśli tylko jesteście wielbicielami fantasy, to koniecznie musicie poznać sagę Koło Czasu, no chyba, że już ją czytaliście lub jesteście w trakcie lektury. W obu przypadkach warto sobie przyswoić ten arcyciekawy, oryginalny, czternasto-tomowy cykl. Robert Jordan pisze niezwykle interesująco i chociaż niektórzy zarzucają mu pewną szablonowość postaci, to i tak nadrabia on tę sprawę przy pomocy bardzo nietypowych i nietuzinkowych wątków akcji oraz niezwykle dopracowanych w każdym szczególe nacji, występujących w jego ciągu książkowym.

Co więcej mogę powiedzieć o stronie Pana Elmo ? Może to, iż jest ona prawdziwym studium sagi Koła Czasu, zawierając nawet spisy poszczególnych postaci, jak Aes Sedai, Ashamanów czy Przeklętych. Nie będę tu wyjaśniała, kim one są, abyście sami przeczytali chociaż jeden tom i dowiedzieli się tego właśnie z książki, a nie ode mnie :) A tomy są baaardzo obszerne i, jak już wspominałam liczne - w końcu to prawdziwa, wielotomowa saga. Jest także i forum poświęcone sadze - zawierające ... jeden wpis w pojedynczym temacie. Niestety nikt nie pofatygował się rozwinąć tematu, chociaż zarejestrowanych użytkowników jest blisko czterdziestu ... Trochę szkoda, gdyż to forum mogłoby przykuć uwagę odwiedzających swoją hipotetyczną aktywnością ... Może więc ... ja ? Zobaczymy, jaki będzie odzew :) Poza tym została zaaplikowana Księga Gości, niestety od pewnego czasu nie widać w niej wpisów (a były).

Wyróżniającym się moim zdaniem elementem witryny są piękne grafiki, przedstawiające najważniejsze postaci, występujące w poszczególnych tomach, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  Według mnie to już ... sztuka piękna :) Zastanawiam się, kto jest ich autorem ? Czy może sam Pan Elmo przejawia talent malarski ? Będę musiała o to zapytać :) W każdym razie możecie je obejrzeć na podstronie Postacie. Z pewnością nie było tychże ilustracji w ostatnim, polskim wydaniu sagi, gdyż właśnie to wydanie czytałam. Czyli skąd ? Być może ... z internetu, ale nie wiem tego na pewno. Tak czy inaczej, są przepiękne i zachwycające. Dają pole do popisu wyobraźni, bo właściwie każdy chyba czytelnik cyklu Koło Czasu jakoś sobie te postaci wyobrażał, i teraz można owe wyobrażenia skonfrontować z gotowymi ilustracjami. Czy spodobają się Wam ? Taką żywię nadzieję. Na sam koniec moich dzisiejszych wywodów pragnę zaprosić Was oczywiście na stronę Pana Elmo. Szczególnie polecam ją miłośnikom gatunku fantasy oraz osobom przymierzającym się do lektury książek Roberta Jordana. Moim zdaniem warto je przeczytać, a strona jest znakomitym uzupełnieniem dla sagi. Przeniesiecie się na nią, klikając w poniższy link:

http://elmo.republika.pl/

2 komentarze:

 1. Bardzo mi miło że moja strona wzbudziła zainteresowanie, tym chętniej pozwole sobie na kilka dodatkowych informacji.
  1. Strona istnieje "nieco" dłużej. bo pierwsza wersja powstała około 2000 roku. Ta jest bodajże 4-tą wersją, całkowicie przebudowaną i raczej ostatnią a napewno na tym hostingu - bo możliwości techniczne Onetu nie pozwalają na nowocześniejszą wersję.
  2. Dlaczego Onet ? bo w 2000 roku nie było specjalnei za dużego wyboru. Dlatego strona jest też widoczna pod adresem whheloftime.prv.pl - wtedy trzeba było ciut bardziej z tym kombinować..:)
  3. Elmo - jeden z bohaterów Czarnej Kompanii, a konkretnie początkowych części.
  4. Grafiki oczywiście nie sa mojego autorstwa. Chciałbym tak potrafić, ale niestety :)
  5. Forum kiedyś istniało, było nawet sporo wpisów, niestety było to forum zewnetrzne, prowadzone przez innego hobbystę.. i po prostu kiedyś przestniało istnieć. Niestety..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Myślę, że wiele osób zafascynowanych sagą, Jordanem i fantasy będzie wracało na Pańską stronę. Życzę wielu sukcesów w prowadzeniu i rozwoju tak ciekawego i oryginalnego serwisu :) Pozdrawiam :)

   Usuń