Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

sobota, 17 czerwca 2017

Przydatne narzędzia od Google.

Tym razem mam dla Was coś od marki Google - znanej powszechnie i chyba raczej lubianej. W końcu przecież dostarcza ona zupełnie za darmo mnóstwo gotowych narzędzi, przydatnych osobom tworzącym strony i blogi, jak również użytecznych dla zwykłego internauty. Dziś opiszę dwie, niewielkie strony, ale za to jakie ... :) Myślę, że już się z nimi spotkaliście wcześniej, o ile tylko jesteście doświadczonymi bywalcami sieci. A oto i one:

1. Gbotvisit - na tej witrynce sprawdzimy, kiedy naszą stronę odwiedził robot Google. Możemy także odpowiedni kod z taką właśnie informacją umieścić na naszej stronie czy blogu. Jest to więc niezwykle użyteczne narzędzie, mogące przydać się webmasterom. W końcu przecież każdy z nich chciałby niekiedy dowiedzieć się na temat ostatniej wizyty tegoż robota, zwanego też pająkiem Google. Ale o co chodzi ? Robot, pająk - to rodzaj programu, indeksującego adresy naszych stron internetowych, jak również ich zawartość oraz strukturę. Jeszcze inaczej zwany Googlebotem, wykonuje codziennie mnóstwo pracy :) 

W odmętach globalnej sieci mieści się całe multum rozmaitych witryn, serwisów internetowych, portali i blogów. Wszystkie one domagają się uwagi czytelnika, czyli internauty. Aby mogły zostać zauważone, potrzebna jest na wstępie ich indeksacja - wpierw adresu wraz tytułem i opisem strony, nieco później zaś samej treści. Czasem zamiast opisu (na przykład gdy go akurat brakuje) robot Google indeksuje kilka pierwszych zdań witryny. Chodzi po prostu o to, aby internauta wiedział mniej więcej, o czym dana strona jest, kiedy akurat widzi ją w wynikach wyszukiwania. Tak więc odwiedziny pajączka Google mogą nam się przysłużyć i być niezwykle pomocne, zwłaszcza jeśli posiadamy własny serwis internetowy i dbamy o jego popularyzację. Poniżej znajdziemy linka do opisywanej strony, w całości po angielsku:


2. Tłumacz Google - ta witryna jest z całą pewnością dobrze znana wielu z Was. Na pewno nieraz z niej korzystaliście, a jeżeli nie, wówczas miło mi będzie ją przedstawić :) Rzeczony tłumacz Google pozwala nam przetłumaczyć praktycznie dowolny tekst w języku obcym. Jest czymś na kształt słownika. W okienku po lewej stronie wklejamy lub wpisujemy odręcznie żądany tekst, wybierając wcześniej język, w którym go napisano, a w okienku po prawej klikamy "przetłumacz" ... i cała filozofia :) Niestety jakość tłumaczenia pozostawia nierzadko wiele do życzenia, ale przecież jest to darmowe narzędzie, więc w zasadzie czego tu wymagać ... Dowiemy się w każdym bądź razie mniej więcej, o co chodzi w naszym obcojęzycznym tekście. W taki oto sposób można przetłumaczyć żądane słowa, zwroty, zawartość witryny internetowej lub cały dokument. Oczywiście możemy też dokonać translacji z naszego rodzimego języka na dowolny zagraniczny i również uzyskamy efekt. 

A kto używa tego narzędzia ? Myślę, że ... między innymi wielu uczniów, którzy słabiej sobie radzą z nauką języka obcego. Niejednokrotnie używają go jako ... po prostu całościowej metody na odrobienie zadanej pracy domowej z języka angielskiego, niemieckiego czy dowolnego innego ;) Żeby było jasne: sposób ten raczej nie "wtłoczy" im od razu całej potrzebnej wiedzy językowej, chociaż co nieco może po sobie zostawić ... Dowiemy się między innymi trochę z zakresu znaczeń rozmaitych słów czy zwrotów. Nie zastąpi to jednak wiedzy, która powinna być w głowie. Tłumacz Google jest tylko czymś na podobieństwo dosyć ... no cóż, topornego narzędzia, ostatniej deski ratunku, jeśli idzie o tłumaczenie w obie strony. Możemy go oczywiście używać, jeśli przykładowo nie wiemy kompletnie nic z zakresu danego języka obcego, a musimy się tego dowiedzieć. Tak więc mimo wszystko przyda się Wam na pewno adres, który zamieściłam poniżej:


1 komentarz:

  1. Fajny blog, bardzo przydatna strona http://www.gbotvisit.com/ bynajmniej mi się przydała. Aco myślisz o tej stronie internetowej: http://hokito.pl/?

    OdpowiedzUsuń