Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

niedziela, 4 czerwca 2017

Dorobek artystów, dostępny w domenie publicznej.

Dziś po raz kolejny postanowiłam opisać kilka źródeł, dzięki którym możemy skorzystać z twórczości artystów, która przeszła do publicznej domeny, to znaczy wygasły co do niej prawa autorskie. Mogą się one przydać, jeśli potrzebujemy darmowych materiałów na stronę albo tworzymy filmiki. Zobaczmy więc, co możemy zdobyć zupełnie bezpłatnie:

1. Domenapubliczna.org - tu znajdziemy definicję domeny publicznej oraz zbiór linków, prowadzących na tego rodzaju strony. Całe to "linkowisko" jest doprawdy obszerne i podzielone według pochodzenia (zasoby polskie i zagraniczne), jak również wedle rodzaju twórczości (muzyka, film, grafika, książki, mapy, fonty - inaczej czcionki oraz inne). Co do publicznej domeny, to przechodzą do niej utwory, wobec których nie stosuje się już ochrona prawna. Inaczej mówiąc: 70 lat po śmierci artysty jego dzieła są już naszą wspólną własnością. Możemy z nich wówczas korzystać do woli, zupełnie bezpłatnie, również do zastosowań komercyjnych. Niektóre jednak dzieła pobierzemy i spożytkujemy na określonych, ale nierestrykcyjnych zasadach. Oczywiście zawsze w dobrym tonie widzi się adnotację np. na naszej stronie internetowej o tym, skąd wzięliśmy materiały oraz kto jest autorem. Jeśli o mnie chodzi, to staram się raczej zawsze zaznaczyć pochodzenie wykorzystanych przeze mnie utworów, grafik lub tym podobnych rzeczy. Myślę, iż to nic nie kosztuje, jedynie odrobinę miejsca na naszej witrynie lub w powiedzmy filmiku. Dzięki takiemu zabiegowi autor i jego dorobek artystyczny pozostaje dalej w naszej pamięci. Gorąco polecam podobne działanie i Wam, drodzy Internauci :) Korzystajmy, i owszem, ale promujmy też jak tylko możemy darmowe utwory. Dzięki takiemu zabiegowi pozostali bywalcy internetu mogą dowiedzieć się o dziełach zawartych w domenie publicznej dużo szybciej, nie musząc przeszukiwać zasobów globalnej sieci. Linka do omawianej witryny zamieściłam poniżej:


2. Musopen - ta strona jest już w języku angielskim, w przeciwieństwie do wymienionej wyżej. Z całą pewnością szanowni Internauci znają mniej lub bardziej ten język albo potraktują witrynę jako materiał edukacyjny. W razie czego pozostaje do dyspozycji chociażby Tłumacz Google. Ale do rzeczy: serwis Musopen zawiera bardzo obszerny katalog muzyczny - oczywiście wszelakie utwory są dostępne za darmo. Wystarczy tylko utworzyć bezpłatne konto użytkownika, zalogować się na nie i już możemy pobierać legalnie pliki. Bardzo wiele z nich to muzyka klasyczna, którą nazwiemy także z całą pewnością relaksacyjną. Naturalnie podane jest autorstwo przy prawie każdym z utworów. Najbardziej popularni kompozytorzy, których dzieła są nieomalże "rozchwytywane" w serwisie, to Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Frédéric Chopin (oczywiście nasz polski Chopin) czy Anonymous (twórczość, w przypadku której nie znamy autora). Podział dostępnych plików muzycznych odbywa się na zasadzie przypisania autorstwa (kompozytor), według performera (a więc pewnego rodzaju przeróbki oraz podejście indywidualne do utworu), według instrumentu dominującego, epoki powstania oraz formy dzieła (np. rapsodia, nokturn, ballada czy taniec). Dostępne do pobrania i ewentualnego wydrukowania są także nuty, tzw. "sheet music". Skorzystają z nich na pewno osoby grające na jakimś instrumencie, przykładowo do nauki. Ponadto posłuchamy radia internetowego oraz dowiemy się więcej na temat instrumentów muzycznych (music education). Witryna "Musopen" jest więc godna polecenia wielbicielom muzyki klasycznej, osobom uczącym się muzyki, jak również internautom poszukującym ścieżki dźwiękowej do swoich filmików. Warto ją odwiedzić !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz