Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

niedziela, 2 kwietnia 2017

Lubimy Czytać - recenzje książek i nie tylko ...

Tę stronę znam już od dawna. Trafiłam na nią przez wyszukiwarkę Google, szukając informacji o jakiejś książce. Tylko nie przypomnę już sobie, o jakiej konkretnie :) W każdym bądź razie ta witryna to istne książkowo-literackie kompendium wiedzy. Ludzie polecają sobie nawzajem lektury i dzielą się osobistymi przemyśleniami oraz wrażeniami z czytania. Można więc ocenić, czy daną książkę warto poznać, o czym ona mniej więcej jest itp. Tytuł strony - "Lubimy Czytać" - sugeruje zafascynowanie czytelnictwem oraz wszelakim słowem pisanym. Tak, tutaj miłośnicy książek znajdą swoje miejsce. Jest tyle pozycji zrecenzowanych przez zarejestrowanych użytkowników, że doprawdy jest w czym przebierać.

Pozorny chaos strony głównej jest ... tylko pozorny. W rzeczywistości "upchano" tam mnóstwo cennych dla czytelnika informacji. Są nowości wydawnicze, opinie czytelników, rozmaite przykładowe wpisy, ekranizacje czy kalendarium literackie. Wspomniany pozorny chaos informacyjny jest więc tak naprawdę uporządkowany, a to dzięki obecności menu nawigacyjnego, podzielonego na kategorie - a konkretnie aż dwóch menu. Mamy więc w tym pierwszym - liczonym od góry strony - następujące pozycje: start, biblioteczka, znajomi i grupy. Niby skromnie, a jednak każda zawiera po kilka-kilkanaście podgrup. Szczególnie bogata jest pozycja "start", bowiem składa się z aż szesnastu podpunktów. Przykładowo są to: aktualności, kurs pisania (!), ogólnopolska mapa księgarń, przeczytaj za darmo, opinie, autorzy, wydawnictwa, cytaty, wspomniane wcześniej ekranizacje lub możliwość dodania książki. Drugie menu znajdziemy nieco niżej. Podzielone jest ono na takie grupy jak: wszystkie, aktualności, wydarzenia, rozmowy, publicystyka, varia i recenzje. Szczególnie interesujący i ładnie brzmiący :) jest dla mnie termin "varia". Według internetowego słownika języka polskiego wydawnictwa PWN "varia" oznacza, cytuję: "zbiór różnorodnych tekstów, myśli lub notatek zebranych w jakiejś publikacji". Czyli taki misz-masz literacki.

Zauważyłam, iż tło serwisu "Lubię Czytać" jest dynamiczne. Jest nim losowa reklama jakiejś książki, zapewne chodzi o dzieło szczególnie na chwilę obecną promowane. Czyli według mnie jest i ładnie, i kolorowo. Całe jednak szczęście, że drugie, wewnętrzne tło jest białe, a czcionka czarna. Dzięki temu zachowana jest czytelność i przejrzystość tekstu. Na samym dole jest tak zwana stopka strony. Zawiera ona co nieco o samym serwisie, regulamin, politykę prywatności, dane kontaktowe i tym podobne rzeczy, jak to w stopce. Czyli klasycznie. Znajdziemy też w tym miejscu (oczywiście) linki do kont w serwisach społecznościowych, na przykład Youtube, Twittera czy Facebooka. Taka czynność jak zakładanie wymienionych kont w celu większej promocji serwisu jest nie do pominięcia z racji nadania w ten sposób większego rozgłosu reklamowanej stronie, a o to przecież chodzi.

"Lubimy Czytać" jest szeroko zakrojonym przedsięwzięciem. Można to poznać chociażby po obecności określonego podpunktu w menu nawigacyjnym. Chodzi o "Patronaty LC" - to znaczy "Patronaty Lubimy Czytać". Są tu książki rozmaitych wydawnictw, których promocję wspiera i nagłaśnia na swoich łamach wymieniony serwis. Nadaje to książkom większego prestiżu, szczególnie, jeśli ktoś akurat zna portal literacki "Lubimy Czytać" i zasugeruje się przy wyborze aktualnej lektury tymże patronatem. Żeby było jasne: chodzi naturalnie o patronat medialny, nie jest to więc puste słowo. I tutaj rozwiązuje się pewna zagadka: okazuje się, iż dynamiczne tło strony to tak naprawdę kolorowa reklama książki, której akurat patronuje serwis. Tak przynajmniej zauważyłam. Podsumowując, chciałabym jeszcze dodać: "Lubimy Czytać" to obszerna, bogata wartościowymi treściami witryna literacko-recenzująca, którą po prostu trzeba znać. I oczywiście często odwiedzać, jeśli tylko interesuje nas dobra i poczytna książka. W końcu sami czytelnicy przecież, po ukończeniu lektury, dzielą się swoimi opiniami i wrażeniami. Tak więc gorąco zapraszam do systematycznych odwiedzin strony, której adres zamieściłam poniżej. Wszelakie mole książkowe na pewno będą usatysfakcjonowane :)

http://lubimyczytac.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz