Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

sobota, 9 lipca 2016

Internetowe petycje - obywatelski głos w naszych sprawach.

Nie ukrywam, że lubię sobie czasem obejrzeć i poczytać, co też moi znajomi piszą albo publikują na Facebooku. Jedna z osób, które znam (chociaż to tylko internetowa znajomość) zamieściła na swoim profilu prośbę o podpisywanie pewnej petycji. Jakiej ? Niech to już pozostanie tajemnicą. W każdym razie inicjatywa wydała mi się słuszna i tak właśnie trafiłam na stronę, którą chcę dzisiaj zrecenzować, czyli Petycje.pl. Dotąd nie wiedziałam, iż możliwe jest udzielanie się w rozmaitych projektach społecznych ... przez internet. Każdy tam może wykreować własną petycję, jeśli uważa, że problem jego i lokalnej lub ogólnokrajowej wspólnoty wymaga interwencji. Takie apele do naszych władz są ważne i potrzebne, ponieważ obywatele pragną brać czynny udział w życiu swojego kraju czy też miejscowej zbiorowości. Ja dotąd nie angażowałam się w podobne projekty z wyjątkiem jednego (właśnie dzięki mojej internetowej znajomej), jednak uważam sprawę za niezwykle potrzebną i aktywizującą nasze społeczeństwo ku wspólnej, lepszej przyszłości.

Petycje są rozmaite: od poważnych po te nieco bardziej kontrowersyjne, jak ... zmiana polskiego hymnu narodowego - tak tak, też nie mogłam uwierzyć własnym oczom :) Z początku myślałam: to chyba żart jakiś ? Ale najwyraźniej pewna grupa naszego społeczeństwa traktuje sprawę jak najbardziej serio. No cóż, jednak mamy wolność wypowiedzi. Ja osobiście jednak nie pragnę żadnej zmiany hymnu, gdyż uważam go za świadectwo naszej historii i dumy narodowej, toteż na pewno nie podpiszę tej akurat petycji. No, ale są przecież inne apele naszego społeczeństwa. Wiele jest z pozoru pospolitych, jednak z pewnością istotnych dla lokalnej społeczności. Do takich należą: komunikacja w okresie wakacji do Bledzewa / Szczutowa albo utwardzenie drogi leśnej między Mętkowem a parkingiem na Maniskach. Wiele należy moim zdaniem do tematów otwartych, jednak i niewątpliwie priorytetowych, przykładowo taki: skarga dotycząca ignorowania powikłań poszczepiennych i niedziałającego systemu NOP. Wprawdzie nie bardzo wiem, co to jest NOP, ale i tak sprawa robi wrażenie poważnej.

Witryna zachęca ludność do bycia bardziej świadomą naszych spraw oraz do większej dynamiki działania. Każdy przecież może zacząć się udzielać dzięki stronie Petycje.pl, która jest w dzisiejszej dobie internetu znacznym ułatwieniem dla osób pragnących zadziałać w sprawach społecznych. Ale jeśli nawet jesteśmy odrobinę nieśmiali, to można zacząć od prostego zapoznania się z wymienionym serwisem, poczytania, o czym to piszą i o co wnioskują rozmaici ludzie. Jednakże należy spełnić pewien warunek: podpisujemy się imieniem i nazwiskiem (prawdziwym) ! Głosy są weryfikowane bodajże przez e-mail. Jeśli to jakiś problem, wówczas zawsze możemy ograniczyć się do czytania zawartości serwisu albo i do rozmów społecznych, w gronie rodziny czy znajomych. A co szkodzi i na forum publicznym ? Mam na myśli na przykład rozmaite fora internetowe. Tam też można "obgadać" dowolną praktycznie sprawę.

A teraz trochę o szacie graficznej witryny. Jest ona raczej prosta, w tonacji szaro-czerwono-białej. Dwa ostatnie kolory to w mojej opinii nawiązanie do barw narodowych, wszak cała strona została stworzona w celu większej dbałości o sprawy polskiego społeczeństwa oraz po to, aby ludzie mogli się wypowiedzieć. Kolor szary kojarzy mi się z tak zwanym "szarym człowiekiem", osobą, która sobie cicho siedzi i nie udziela się w sprawach ani to ogólnokrajowych, ani lokalnych. Przecież nawet jeśli mowa o wyborach do władz państwowych lub regionalnych, to mnóstwo ludzi nie głosuje ! Warto więc odwiedzić serwis Petycje.pl po to, by chociaż zobaczyć, jak wiele jest nierozwiązanych spraw w naszym kraju, jak również aby zmotywować się do świadomego działania na rzecz ogólnego dobra ? Decyzję pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy, i zapraszam do kliknięcia linka:

http://www.petycje.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz