Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

wtorek, 3 listopada 2015

Bezpłatna, legalna grafika dla webmastera.

Od dawna posiłkuję się, jako osoba prowadząca trzy blogi i dbająca o ich promocję, szczególnie dwoma, moim zdaniem niezastąpionymi źródłami darmowej i w pełni legalnej grafiki. Jedna z nich wymaga znajomości języka angielskiego: Openclipart.org, ale od czego rozmaite translatory oraz tradycyjne słowniki ? Druga posiada polską wersję: Pixabay.com/pl/. Obie opiszę bardziej szczegółowo, aby zachęcić do posługiwania się nimi głównie właścicieli stron i blogów. Mogą oni urozmaicać graficznie swoje wpisy, a także kreować banery w celu na przykład umieszczenia na jakiejś topliście. Zapraszam do czytania !

1. Openclipart.org. Zawiera doprawdy urocze obrazki (grafiki). Aby odszukać interesującą nas tematykę, należy do wyszukiwarki na górze strony wpisać żądane słowo - temat pracy graficznej. Gwarantuję, że znajdziemy tam całe mnóstwo przydatnych, dobrych jakościowo oraz trafiających w nasze gusta obrazków. Hasła muszą być po angielsku, więc przydaje się znajomość i rozumienie tego języka przynajmniej na poziomie podstawowym (rzeczowniki, czasowniki itp.). Próbowałam wpisać polskie słowo do wyszukiwarki, przykładowo był to "kwiat" i nic nie znalazłam. Ale za to angielski wyraz "flower" zwrócił całe mnóstwo skojarzonych wyników. Było w czym wybierać ! Naprawdę piękne dzieła, chociaż niektóre ... dosyć proste, ale to już kwestia upodobania. Każdy wszak wybiera, co mu się podoba. Na podstronie "Share", czyli po polsku "udostępnianie", było dokładnie wyjaśnione (znowu po angielsku), jakie są zasady emitowania i korzystania z zawartych na witrynie prac. Wyjaśniam: wszystkie grafiki są oparte o licencję Public Domain (czyli o domenę publiczną). Dodatkowo można je spożytkować w celach komercyjnych bez żadnych limitów. Twórcy obrazków mogą zamieszczać je na stronie serwisu Openclipart i udostępniać w ten sposób internautom. Warto skorzystać z tej ciekawej witryny ! Podaję adres:


2. Pixabay.com/pl/. Tutaj znajdziemy znaczną ilość darmowych zdjęć i to naprawdę dobrej jakości. Ponadto pobierzemy ilustracje, grafikę wektorową oraz filmy wideo. Ja koncentrowałam się jak dotąd na zdjęciach i grafice. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła ! Aż dziw bierze, że wszystkie są oparte o licencję Creative Commons CC0, czyli można je spokojnie pobierać, dokonywać modyfikacji, upubliczniać i korzystać z nich za darmo także w celach komercyjnych. Tutaj swobodnie możemy posługiwać się naszym rodzimym językiem, wpisując do wyszukiwarki polskie hasła (ale i angielskie nie zaszkodzą). Na dole strony jest nawet podział na kategorie ! Są one dosyć ogólne. Znajdziemy takie dziedziny jak: architektura/budynki, biznes/finanse, edukacja, emocje, jedzenie/napoje, komputery/komunikacja, ludzie, miejsca/zabytki, muzyka, natura/krajobrazy, nauka/technologia, podróże/wakacje, przemysł/roboty, religia, sport, transport/ruch uliczny, tło/tekstury, uroda/moda, zdrowie/medycyna i zwierzęta. Niestety nie wszystko jest perfekcyjnie tłumaczone na polski i tak mamy na przykład takie niedociągnięcie: "poznaj najbardziej popularne domeny publicznej magazynu zdjęć". Mimo wszystko serwis jest godzien uwagi dla przyszłych i obecnych webmasterów, poszukujących na przykład grafik czy fotografii na swoje banery czy nagłówki stron (tak, można przerabiać zawarte tutaj prace !). Polecam gorąco !


Podsumowując: jeśli poszukujemy naprawdę dobrych, sprawdzonych witryn z bezpłatną, ale wartościową grafiką czy zdjęciami, opłaci się zajrzeć na wymienione, opisywane przeze mnie serwisy. Zwłaszcza, że na materiał na nich zawarty nie wydamy ani grosza ! Oczywiście można odwdzięczyć się twórcom tychże witryn czy wręcz autorom prac, linkując do nich z naszej strony. To będzie o nas dobrze świadczyło i według mnie przyda też popularności stronie (pozycjonowanie), o ile tylko będziemy mieć witrynę o zbliżonym do grafiki temacie. Zaś zwykli webmasterzy mogą sobie stworzyć taki dział  - na swojej stronie dowolnej tematyki - na przykład pod tytułem "Ulubione linki" czy "Podziękowania". Życzę miłej pracy z własnym serwisem, upiększonym takimi wspaniałymi grafikami :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz