Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

poniedziałek, 12 października 2015

Narzędzia webmastera - ciąg dalszy.

Według mojego prywatnego rejestru, skupiającego strony planowane do opisania, dziś przyszła kolej na jeszcze jedną "porcję" narzędzi pomocnych w tworzeniu witryny internetowej albo bloga. W niniejszym poście zamieszczę trzy takie podstrony (części większych serwisów), a ich opis potraktuję raczej skrótowo. Dlaczego ? Ponieważ są one niewielkich rozmiarów, jednakże niezbędne w pracy webmastera, czyli twórcy witryn. Poniżej znajdziecie więc strony, bez których nie obejdziecie się, pracując nad własną witryną www. Dodam jeszcze, że pierwsza część również jest użyteczna i znajduje się tutaj: przydatne narzędzia dla webmastera.

1. Kolory RGB, związane z kodowaniem w języku html. Mimo wszystko ich zastosowanie nie jest trudne, wystarczy choć odrobinę znać ten język, aby przynajmniej wiedzieć, gdzie w kodzie strony jest miejsce opisujące na przykład kolor tekstu, i móc go w miarę potrzeby zmienić. Jeśli chodzi o same barwy, to jest ich cała paleta. Można odszukać dowolny odcień. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kolor będzie nam pasował do strony. Tu już trzeba zdać się na swój osobisty gust, wyczucie smaku i ocenę innych, aby oni, patrząc "z boku", czyli własnymi oczami, ocenili taką konfigurację. Kolor tekstu powinien kontrastować z barwą tła, tak, aby pismo było dobrze widoczne. Nie warto też używać zbyt "krzykliwych" kolorów, bo przecież nie chcemy, aby nasza witryna "biła po oczach". Używajmy barw stonowanych, a odcieni pasujących do siebie. Niżej znajdziemy opisywaną paletę:


2. Generator znaków specjalnych. Na tej podstronie innego, większego serwisu odnajdziemy rozmaite symbole, niedostępne do napisania ze zwykłej klawiatury (i każdej innej). Wybór jest naprawdę spory. Moim zdaniem przydają się one jako ozdobniki tekstu zwłaszcza na blogach, prowadzonych przez osoby młode, lubujące się w takich "znaczkach" i upiększeniach. Oczywiście nie tylko. Symbole mogą doskonale posłużyć za graficzne punktatory. Ja sama użyłam ich parę razy właśnie w takim celu i efekt był zadowalający. Wymieniona podstrona umożliwia zmianę czcionki i jej rozmiaru. Można także użyć czcionki z popularnych serwisów internetowych, znanych przez szerokie grono internautów, na przykład: z Allegro, Facebooka, portalu ogłoszeniowego Gumtree, z Naszej Klasy czy Onetu. Tak więc ostateczny efekt poniekąd zależy też i od nas. A oto link do podstrony:


3. Mbotvisit.com. Ta mini-witrynka jest naprawdę niewielkich rozmiarów i służy tylko jednemu celowi: mianowicie pozwala sprawdzić, kiedy naszą stronę odwiedził robot indeksujący od Microsoftu, dostarczający danych do wyszukiwarki Bing. Jeśli ktoś używa Internet Explorera, to zna ją bardzo dobrze. Serwis Mbotvisit.com umożliwia również umieszczenie na własnej stronie niedużego buttona z datą ostatniej wizyty robota. Oczywiście tylko tego jednego, zasilającego w informacje wyszukiwarkę Bing. Serwis jest regularnie uaktualniany. Ponadto istnieje opcja sprawdzenia, czy nie zbanowało nas Google, jak również dodania naszej witryny do wielu różnych wyszukiwarek, co może okazać się korzystne w przypadku nowo utworzonej strony. Jeśli ktoś chce, to może nawet napisać do twórców serwisu Mbotvisit.com poprzez formularz kontaktowy. Witryna jest w całości po angielsku. Podaję linka do niej:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz