Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

sobota, 27 grudnia 2014

Musicovery - muzyka do słuchania online.

Jakiś czas temu odnalazłam przykuwającą uwagę recenzję pewnej muzycznej witryny internetowej w czasopiśmie komputerowym. Postanowiłam ją odwiedzić i spodobała mi się. Chodzi oczywiście, jak sugeruje tytuł posta, o stronę Musicovery. Zawiera ona bogatą ofertę piosenek do posłuchania, nierzadko mało popularnych wykonawców, chociaż są i ci bardziej znani. Niestety nie można pobrać plików na komputer, co może rozczaruje niejednego internautę. Ja osobiście jestem zadowolona, mogąc słuchać utworów online. Uważam, że to w zupełności wystarczy, aby zapoznać się z interesującymi propozycjami muzycznymi. Strona jest podobna do innych witryn tego typu, czyli opisywanego przeze mnie już na tym blogu Groovesharka, Stereomood czy Jamendo. Oczywistą różnicą jest brak w Musicovery płyt muzycznych do posłuchania, są tylko pojedyncze piosenki.

Sam środek witryny Musicovery zajmuje intrygująca mapka, składająca się z różnobarwnych kropek. Okazuje się, że najechanie myszką na którąkolwiek z nich generuje włączenie się odpowiadającej jej piosenki, wraz z podanym autorem. Niestety tak słuchając zapoznamy się tylko z fragmentem utworu. Jeśli chcemy posłuchać całego, powinniśmy wpisać tytuł lub twórcę w wyszukiwarkę, znajdującą się po lewej stronie witryny, u góry, dokładnie pod logiem strony. Blisko wyszukiwarki znajduje się kategoria New, czyli, jak rozumiem, propozycje nowych artystów. Kliknięcie na jednego z nich powoduje wyświetlenie się utworów danego artysty, w pełnej długości, do posłuchania. Jednakże nie tylko to, oprócz nich możemy poznać piosenki zbliżone rodzajowo do wybranego piosenkarza lub zespołu. Odsłuchiwanie utworów przypomina radio internetowe, ponieważ są one emitowane w jednym ciągu, jeden po drugim.

Witryna dostępna jest w języku angielskim. Kto zna przynajmniej jego podstawy, albo nie unika słownika :), ten z pewnością zrozumie, o co chodzi na stronie. Podkategoria My Music (Moja Muzyka) umożliwia po zalogowaniu zaznaczenie swoich ulubionych artystów albo ścieżek muzycznych. Mnie nie jest to potrzebne, jako że nie lubię tworzenia nadmiaru kont (a i tak mam ich wiele w różnych serwisach). Witryna jest w pełni funkcjonalna i bez tego. A jeśli przypadkiem włączy się nam muzyka, możemy ją zatrzymać przyciskiem stop (dwie kreski równoległe) przy słowie Radio, umiejscowionym lewobocznie na dole. Mówię przypadkiem, bo dla osób pierwszy raz odwiedzających stronę jej obsługa może wydawać się nie do końca zrozumiała. Szczególnie nawigacja po wielobarwnych kropkach :)

Chyba powinnam zaznaczyć na samym początku, iż kolorowe kropki oznaczają określony gatunek muzyczny, to znaczy: każda barwa oznacza jeden rodzaj muzyki. Przykładowo: czerwony - electro, jasnoniebieski - pop, fioletowy - blues czy jasnozielony - reggae. Obok planszy z kropkami jest legenda, tłumacząca kolorami gatunki muzyczne. Nad wymienioną legendą znajduje się specjalny filtr, umożliwiający wybór między kategoriami: Hits (Hity) a Discovery (Odkrywanie). Nawigujemy, przesuwając w lewo lub prawo suwak. Ponadto, o ile dobrze odgadłam, można wybrać zakres czasowy piosenek, to znaczy na przykład lata 60-te, 70-te, 80-te, 90-te lub te bliższe współczesności. Ogólnie mówiąc, witryna jest oryginalna, ciekawa i godna uwagi internauty o muzycznych gustach albo osobowości muzycznego poszukiwacza. Jeśli chcemy odnaleźć interesującą muzykę, nie powinniśmy zrażać się początkowymi trudnościami z poruszaniem się po stronie. Praktyka przychodzi z czasem :) Chętnym podaję adres tej nietuzinkowej witryny:


1 komentarz:

  1. Interesujący blog! Szczęśliwego Nowego Roku! Zapraszam do siebie :)

    JAKUBSZKOLYK.COM

    OdpowiedzUsuń