Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

piątek, 21 lutego 2014

Wędrówki Pana Jerzego Zaskiewicza.

Dzisiaj kolejna witryna Pana Zaskiewicza, a  są to "Moje wędrówki". Autor opisuje wycieczki bliższe i dalsze, głównie po Ziemi Elbląskiej. Menu strony ma aż 69 pozycji, toteż w niniejszym poście opiszę oczywiście tylko kilka, bo inaczej nie sposób. Widać, że twórca strony jest prawdziwym pasjonatem zwiedzania rozmaitych, ciekawych miejsc, które później przedstawia czytelnikowi. Umieszcza również zdjęcia, czyli takie pamiątki ze swoich wędrówek. Zwraca uwagę miły dla oka, zielony szablon. Kojarzy się z ekologią i przyrodą, czyli pasuje jak najbardziej do tematyki witryny. Strona ma bardzo dużo odwiedzin, co pokazuje umiejscowiony na niej licznik, również w kolorze zielonym. Można się zorientować, że jak dotąd witryna liczy sobie 1,124,000 wyświetleń. To dużo, nawet jak na taką obszerną stronę. Ciekawa jestem, jak autor ją pozycjonuje, że uzyskał takie dobre wyniki. Nie zauważyłam żadnych linków zwrotnych do katalogów stron.

W dziale "Aktualności" Pan Zaskiewicz ukazuje nam fotografie pięknych, zabytkowych płaskorzeźb zwierzaków z Młynar (województwo warmińsko-mazurskie). Warto je zobaczyć, chociażby na zdjęciu. Ponadto jest tam mowa o kolejnych wystawach fotograficznych Pani Adrianny Zielińskiej, której pozują przeważnie zwierzęta. Wystawy odbyły się już w Kwidzynie, Olsztynie i Tolkmicku. Na podstronie "Dziwne i ciekawe" zobaczymy m.in. skan starego dokumentu ... tożsamości konia, zaobserwowane absurdy życia codziennego, jak zakaz wprowadzania psów do budynku elbląskiego MPO, gdzie rejestruje się posiadane zwierzęta czy zabytkowe gwoździe, które na początku XX wieku znakowały przejście dla pieszych, a później zostały usunięte podczas prac drogowych. Autor zachował ich kilka ku pamięci.

Kategoria "Spacery i wycieczki" ukazuje nam zabytkowe budowle, sfotografowane przez Pana Zaskiewicza podczas wypraw krajoznawczych. Jest tu m.in. Kościół Bożego Ciała w Elblągu, zniszczony doszczętnie podczas działań wojennych ostatniej wojny światowej. Zachowało się jego czarno-białe zdjęcie. Pozostałe fragmenty zostały wmurowane w ... ścianę śmietnika. Zwróciła moją uwagę piękna płaskorzeźba lisa w winogronach, umiejscowiona na budynku z cegły kadyńskiej, przy ul. Kościuszki w Elblągu. Niestety niszczeje. Pan Zaskiewicz sugeruje, że warto byłoby ją odnowić. No i oczywiście ... elbląska żaba :), która była dawniej fontanną. Przeleżała w elbląskim parku Traugutta, niszczejąc. W końcu została umieszczona blisko fontanny przy ul. 1 Maja. Odtąd cieszy oko osób odwiedzających i turystów (na fotografii widać jakiś park). Szczególnie przydaje się podczas letnich upałów, ku ochłodzie :)

Autor witryny odwiedza nie tylko zabytki i ciekawe miejsca w Elblągu. Prezentuje piękne zdjęcia starych budowli, mieszczących się w innych miejscowościach, na przykład kościół w Stagniewie. Odwiedza też miasta i osady, które wyróżniają się swoją historyczną przeszłością. Frombork, Morąg i Orneta to już miasteczka. Poza tym są też mniejsze miejscowości, jak: Słobity, Prakwice, Markowo, Próchnik, Łęcze, Aniołowo lub Przezmark. Niektóre z nich to już dzielnice Elbląga, jak Próchnik. Wiadomo, miasto stopniowo się rozrastało i wchłaniało okoliczne wioski. Z dawnych budowli mamy również wiatraki, rozrzucone po różnych miejscach. Opisana jest ich historia i przeznaczenie. Z ciekawostek można wymienić również: wieże wodne, głazy i obeliski. Wszystko bardzo rzeczowo i skrupulatnie opisane, okraszone pięknymi fotografiami, ku uwadze przyszłych turystów.

Podsumowując: witryna "Moje wędrówki" to jakby elektroniczny, internetowy pamiętnik z podejmowanych wypraw krajoznawczych. Warto  się z nim zapoznać, skoro autor udostępnia go bezpłatnie dla Internautów. Mnóstwo pożytecznego, interesującego materiału do przeczytania oraz zdjęć robionych własnoręcznie, dobrej jakości (czasami są to fotografie archiwalne). Widać, że twórca witryny ma zacięcie historyczno-przyrodniczo-krajozawcze. Oby więcej takich pasjonatów ... Od razu życie robi się ciekawsze :) Zapraszam więc do odwiedzin tej niebanalnej strony. Zaznaczam, że w adresie jest, jak powiedział Pan Zaskiewicz, celowy błąd. Dlaczego ? Nie wiem. Może nie było już wolnej domeny o poprawnej nazwie. Ale to tylko moje przypuszczenia. Podaję linka:

http://www.mojewendrowki.eu/

2 komentarze:

  1. Dziękuję za kolejny miły opis. Polecam szczególnie zakładkę Wystawy Adrianny - opis wystaw fotograficznych młodej artystki z Elbląga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę :) Ma Pan ciekawą stronę. Warto ją odwiedzać. Szczególnie powinni być zainteresowani wielbiciele wycieczek i osoby chcące poznać zabytki naszego kraju.

      Usuń