Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

środa, 15 stycznia 2014

Przydatne narzędzia dla webmastera.

Dzisiaj mam do zaprezentowania dwie witryny, oferujące darmowe narzędzia dla twórców stron internetowych. Obie są w języku angielskim, jednak ze słownikiem w ręku można je zrozumieć, a wiele się domyśleć.

1. Pierwsza z nich to serwis "MyPagerank.net". Oferuje ona znacznie więcej niż tylko sprawdzenie pagerank'u naszej witryny. Na stronie można przejrzeć aktualne statystyki SEO (SEO Stats) naszej strony, a otrzymany kod wkleić do własnej witryny albo bloga. Co wchodzi w zakres owych statystyk SEO ? Otóż są to: pagerank, podstrony zaindeksowane w Google (Google Indeksed Pages), linki zwrotne w Google (Google Back Links), statystki Yahoo, MSN (obecnie Bing, ale działa) oraz Alexa, liczba unikalnych odwiedzin strony oraz wyświetleń. Czym jest pagerank ? Według Wikipedii to "metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej ich jakość". Dodam: w skali 0-10. Im większa liczba, tym lepiej dla serwisu.

Poza klasycznymi statystykami SEO można sprawdzić ostatnią wizytę robota/pajączka Google na naszej stronie (Google Bot Last Access), a także MSN oraz Yahoo. Warto unaocznić sobie jak pajączki widzą naszą stronę (Spider View). Ważna dla pozycjonera okazuje się analiza metatagów (Meta Tag Analysis). Przydaje się zobaczyć czasem dokładną liczbę linków na własnej (lub cudzej) witrynie (Links Check). Można wykreować sondę z pytaniem i możliwymi odpowiedziami (Poll Service) lub przyznać gwiazdki stronie (Star Rating). Użyteczne jest także narzędzie dodawania do serwisów społecznościowych (Social Bookmark Tool) albo do popularnych wyszukiwarek za jednym zamachem (Search Engine Submission) - ostrożnie, ponieważ nie należy zbyt często zgłaszać jednej i tej samej strony. Może ona wówczas zostać nawet zbanowana, czyli zniknąć z wyników wyszukiwania. Podaję linka do witryny:


2. Drugą ważną witryną jest 3w1.eu. Oferuje ona zawężoną zawartość w porównaniu do poprzedniego serwisu MyPagerank.net. Zawężoną, ale ciągle funkcjonalną i przydatną. Można nie tylko sprawdzić pagerank serwisu (Check Page Rank) czy wstawić sobie taki kod na stronę (Page Rank Button), ale ujrzeć też jej przyszłą pozycję z dużym prawdopodobieństwem (Predicted Page Rank). Ja osobiście często korzystam z tego narzędzia, gdyż uznaję je za ważne. Na razie jednak żaden moich blogów nie awansował jeszcze do poziomu PR =1, więc w tym przypadku nie za bardzo jest o czym mówić. Witryna umożliwia wykonanie analizy SEO, niestety jest kolejka stron, poza tym nie wiadomo kiedy ukażą się nam wyniki. Według prognoz mogą się one uwidocznić za kilka godzin, ale w niektórych przypadkach nawet po kilku dniach. Trzeba sprawdzać co jakiś czas i łatwo przegapić. Można również skorzystać z narzędzia WHOIS oraz HTTP HEADERS, jednakże ja jestem początkującą webmasterką i nie za bardzo potrafię wytłumaczyć, o co tu chodzi. I to już wszystko, co proponuje owa witryna. Podobno jednak warto umieścić button pagerank na swojej stronie, gdyż według określonych źródeł jest on najczęściej aktualizowany. Oto link do serwisu:


W podsumowaniu chciałabym powiedzieć, że obie witryny zawierają przydatne narzędzia, szczególnie dla początkującego webmastera. W pozycjonowaniu naszej strony przyda się wszystko, co umożliwi sprawdzenie jej statystyk oraz dokonanie wszelkiego rodzaju optymalizacji (SEO) dla wyszukiwarek internetowych. SEO oznacza z angielskiego "Search Engine Optimization", czyli optymalizację pod kątem wyszukiwarek. A przecież o to właśnie w tym wszystkim chodzi - o jak najwyższą pozycję w wyszukiwarkach, szczególnie zaś w Google. Życzę jak najwyższych not :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz