Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

niedziela, 12 stycznia 2014

Graficzne zasoby w domenie publicznej oraz Royalty Free.

Jakiś czas temu, kiedy miałam jeszcze witrynę na Stronygratis.pl, poszukiwałam grafiki, którą bez obaw można byłoby wstawić na stronę. Odnalazłam wówczas ciekawą podstronę polskiej Wikipedii, traktującą o darmowej grafice oraz fotografiach, opartych najczęściej na licencji Public Domain, czyli w domenie publicznej. Nie oznacza ona całkowitego wyzbycia się praw przez autora, tylko uprzejme udostępnienie zdjęć do wykorzystania non-profit, a czasem także komercyjnego. Na podstronie widnieje informacja, iż fotografiami można ilustrować artykuł w Wikipedii, jednakże ja rozumiem, że wolno je również wstawić na stronę, jeśli nie będziemy na niej zarabiać. Będzie ona miała wówczas charakter niekomercyjny, podobnie jak i Wikipedia. Dostępne obrazki i zdjęcia są podzielone według tematu przewodniego. Mamy więc takie dziedziny jak: obiekty i przedmioty, zwierzęta i rośliny, przyroda/nauka, ludzie, geografia, ogólne zbiory, różne oraz linki niezaklasyfikowane. W większości grafiki są przeniesione z angielskiej Wikipedii i nie są na razie przetłumaczone. W dzisiejszych czasach język angielski jest powszechnie znany, więc nie powinno być problemów z jego zrozumieniem na stronie z fotografiami. Zawsze możemy jednakże skorzystać z translatora czy słownika angielsko-polskiego. Podaję linka do podstrony:


Teraz inna witryna, nosząca romantyczny tytuł: Dreamstime. Również udostępnia ona bezpłatne zdjęcia (także i płatne w osobnej kategorii), z tą różnicą, że tym razem na licencji Royalty Free. Oznacza ona darmowe wykorzystanie obrazków bez żadnych przeszkód. Do projektów komercyjnych obowiązuje licencja Royalty Free LL. Aby bliżej zapoznać się z zasadami użytkowania zdjęć, wystarczy odwiedzić sekcję Regulamin i przeczytać uważnie zawarte tam informacje. Na ogół w przypadku użytku komercyjnego istnieje ograniczenie co do liczby kopii fotografii. Po wykorzystaniu tej liczby należy zakupić wybrane wcześniej i użytkowane zdjęcie.

Darmowe ilustracje są posegregowane według następujących kategorii: Abstrakt, Biznes, Editorial, Ferie, Ilustracje, IT & C, Ludzie, Natura, Podróż, Przedmioty, Przemysł i branża, Sztuka/Architektura, Technologia, Web design graficzne oraz Zwierzęta. Widzimy tutaj, że tłumaczenie na język polski nie jest idealne :) Na przykład kategoria "Ferie" oznacza nic innego, jak tylko różnorodne święta, typu Boże Narodzenie, Nowy Rok, Halloween, Walentynki czy Wielkanoc. W nieco dziwnie nazwanej, jak na mój gust, dziedzinie "Editorial" zawarte są takie podgrupy, jak: Celebryci, Wydarzenia, Ludzie, Polityka, Sport, Pogoda i środowisko, Reklama i Znane miejsca. Warto zaznaczyć, że wśród fotografii trafiają się także piękne prace graficzne, wykonane przy użyciu specjalistycznych programów typu Photoshop.

Aby pobrać bezpłatne zdjęcie, należy założyć sobie darmowe konto w serwisie Dreamstime. Można także publikować lub sprzedawać swoje dzieła, z tą jednak uwagą, że ich minimalna rozdzielczość musi wynosić 3 Mpix. Kiedy osiągniemy pułap 100 $, możemy zlecić wypłatę środków, przykładowo w postaci czeku lub poprzez Pay Pal. Oto link do serwisu Dreamstime (podsekcja darmowych prac):


Podsumowanie: jeśli szukamy darmowej i niezłej jakościowo grafiki, warto odwiedzić podstronę Wikipedii, dedykowaną bezpłatnym fotografiom i pracom graficznym. Można także skorzystać z usług serwisu Dreamstime, który umożliwia pobranie, oprócz płatnych, również darmowe fotografie i dzieła. W internecie słowo "bezpłatne" nie musi wcale oznaczać "gorsze", a wręcz przeciwnie. Omawiane witryny potwierdzają wymienioną tezę. Dostarczają one doskonałych i ciekawych technicznie materiałów do wykorzystania przykładowo jako ilustracje stron. Osoby poszukujące interesujących i ładnych zdjęć nie wyjdą zawiedzione. Zapraszam serdecznie na obie strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz