Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

niedziela, 19 stycznia 2014

Dobra lektura, czyli toplista ciekawych książek.

Kilka lat temu znalazłam w sieci toplistę, w której było mnóstwo (i jest nadal) interesujących książek. Nie ma tam podziału na kategorie, wszystko jest razem. Mam wrażenie, że decyduje cierpliwość oraz uwaga przeglądającego, ponieważ lista książek (a raczej stron z książkami) jest długa. Obecnie liczy sobie 49 witryn. Tematyka lektur jest zróżnicowana, moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie, aby poczytać w wolnej chwili. Jeśli chodzi o formę przekazu, to znajdują się tu zarówno cyfrowe publikacje, czyli ebooki i audiobooki, jak też linki do księgarni internetowych, oferujących książki tradycyjne, papierowe. Odnajdziemy także strony antykwariatów z używanymi książkami, które można zakupić przez internet, np. Cień Wiatru. Są również porady dla przyszłych i obecnych pisarzy, szczególnie tych początkujących, czyli jak napisać książkę. Przoduje ostatnio witryna Pana Stanisława Srokowskiego, poety, prozaika, krytyka literackiego. Znajdziemy w niej biografię autora, nad czym obecnie pracuje, galerię zdjęć, ciekawostki, opinie o książkach, poezję i prozę.

To skrótowy opis najlepszych i najpopularniejszych ostatnimi czasy stron i blogów literackich. Materiały zawarte na witrynach są w przeważającej części legalne, ale musimy uważać, gdyż mogą trafić się też i strony z pirackimi książkami, które można pobierać w całości za darmo, nic nie płacąc autorowi ani wydawnictwu. Liczę tu na czujność każdego z internautów. Jeżeli coś jest w pełnej wersji i za darmo, to przeważnie nie jest to legalne, chyba, że dotyczy literatury klasycznej z minionej epoki (tu głównie lektury szkolne). Te ostatnie można pobierać spokojnie. Wyjątkiem są okresowe akcje promocyjne niektórych wydawnictw, umożliwiających w pełni legalnie, w porozumieniu z autorem dzieła, ściąganie książek na komputer (wersja elektroniczna). Taka sytuacja jednakże zdarza się dosyć rzadko. Moim zdaniem najlepiej zakupić książkę. Można to zrobić wygodnie przez internet, zwłaszcza, że ciekawych ofert nie brakuje. Szczególnie liczne są propozycje internetowych antykwariatów i księgarni, których w sumie naliczyłam ... 20, a więc sporo.

Pozostałe witryny to: strony autorskie, toplisty książkowe, fora czytelnicze, blogi opisujące nowości oraz ciekawostki literackie, strony promocyjne, opowiadania początkujących pisarzy (np. blog Łukasza Czyżkowskiego) i książki niszowe. Przykładem ostatniej kategorii jest serwis Saga Wizji Paradoksalnych. Oferuje on do sprzedaży książkę-ebooka o wymienionym tytule. Sądząc po fragmentach, książka jest niebanalna i naprawdę ciekawa, w gatunku mrocznego fantasy. Witryna podaje linki do zaprzyjaźnionych księgarni sieciowych, w których można zakupić ebooka, na podstronie "fragmenty". Cena jest przystępna i wynosi przykładowo w serwisie Publio 8, 91 zł obecnie. Książkę szczerze polecam. Sądząc po fragmentach jest naprawdę dobra.

Na koniec pragnę zachęcić wszystkich odwiedzających mojego bloga i czytających niniejszego posta do odwiedzin tej szczególnej toplisty. Znajdą w niej oni naprawdę dobrą literaturę, którą warto się zaczytać. Nie wymieniłam wszystkich stron, które zwróciły moją uwagę, ponieważ jest ich zbyt wiele, a obecny post i tak jest długi :) Toplista "Książki" jest przeznaczona nie tylko (choć przeważnie) dla moli książkowych. Mogą ją odwiedzić także osoby zaczynające swoją przygodę z dobrą lekturą, a z pewnością coś ich zaciekawi. Wybór jest szeroki. Myślę, że 49 stron to aż nadto :) Liczę na sporą oglądalność osób z zamiłowaniem do interesującej i wartościowej książki. Podaję linka do toplisty:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz