Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

piątek, 20 grudnia 2013

Nadaje.com - zestawienie internetowych stacji radiowych.

Na dzisiaj mam kolejną ciekawą stronę. Jest to internetowy zbiór stacji radiowych, których można słuchać przez internet za darmo. Wystarczy mieć zainstalowaną na komputerze wtyczkę Adobe Flash Player lub jeden z wymienionych programów: Winamp, Windows Media Player, Real Player czy też iTunes. Okienko z wybraną rozgłośnią otwiera się na osobnej karcie, jeśli używamy przeglądarki Mozilla Firefox, która jest zalecana jako w pełni kompatybilna z witryną. W pozostałych przeglądarkach nie sprawdzałam.

Serwis oferuje mnóstwo stacji radiowych. U góry strony mamy czytelne menu, w którym wyróżnione są następujące kategorie: rozgłośnie FM, rozgłośnie internetowe, stacje zagraniczne, radio w komórce, ranking stacji radiowych, moje radio internetowe i telewizja internetowa (ostatnia kategoria na razie w przygotowaniu). Jeśli chodzi o gatunki muzyczne, to podam kilkanaście dla przykładu: alternatywa, blues, chillout, dance, dla dzieci, folk, hip-hop, informacje, jazz, metal, muzyka elektroniczna, muzyka klasyczna, polska muzyka, pop, religia, rock, techno lub trance. Miłośnicy praktycznie każdego gatunku odnajdą swoje ulubione rytmy :) Ja preferuję szczególnie trance, pop, rock i dance. Jeśli mamy swoją ulubioną stację radiową FM, czyli słuchamy jej w radiu tradycyjnym, wówczas warto poszukać jej również w serwisie Nadaje.com. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona znaleziona. Jeżeli zaś nie wiemy, czego słuchać, z pomocą przychodzi nam kategoria "Polecane stacje radiowe" na stronie głównej, po lewej.

Osoby chcące uruchomić własną rozgłośnię radiową mogą to zrobić razem z Nadaje.com. Na podstronie "Moje radio internetowe" klikamy na "Oferta" lub "Panel radiowy". Zapoznajemy się z zawartymi tam informacjami, następnie przechodzimy do działania :) Ogólnie rzecz biorąc należy wykupić dostęp do serwera. W dalsze kroki nie wnikam. Witryna informuje, że już wiele rozgłośni radiowych skorzystało z oferty. Nie mam możliwości sprawdzenia, ale niewykluczone, że to prawda. Warto spróbować, jeśli ktoś jest zainteresowany taką opcją. Mnie wystarczy samo słuchanie :)

Wśród stacji zagranicznych można zauważyć rozgłośnie nadające z następujących krajów: Białoruś, Czechy, Niemcy, Dania, Węgry, Rosja, Szwecja, Słowacja i Ukraina. Myślę, że ta kategoria szczególnie przydałaby się osobom przyjezdnym z powyższych krajów, jednakże ... witryna nie obsługuje innych języków niż polski. Musiałby więc jakiś Polak takiej osobie stację nastawić. Szkoda, że nie znajdziemy chociażby języka angielskiego, który dziś zna wiele osób i jest on niejako uniwersalny. Zwłaszcza, że istnieje jeszcze taka kategoria jak: stacje ze świata i zagraniczne stacje internetowe (kategoria oczywiście: "Stacje zagraniczne"). Pozostają słuchacze z Polski, znający języki sąsiednich krajów, położonych w tym samym rejonie Europy lub języki światowe.

Wśród polskich stacji wybór jest ogromny. Mnóstwo rozgłośni typowo internetowych i równie wiele typowych stacji FM, ale nadających także przez internet, aby poszerzyć grono potencjalnych słuchaczy. Wyszukiwarka umiejscowiona na górze witryny pomoże nam odnaleźć ulubione radio po nazwie albo po miejscowości. Strona utrzymuje się również z reklam Google, które mnie akurat niezbyt przeszkadzają. Jak na mój gust, nie są inwazyjne. Warto zauważyć, że Nadaje.com to serwis z tradycjami :) ponieważ istnieje od 2001 r., więc już liczy sobie 13 lat. Wśród internetowej społeczności to niemało. Strona zawiera link do forum Radiopolska.pl, które jednak, jak zauważyłam, jest dostępne tylko dla użytkowników zalogowanych. Ogółem mówiąc, witryna Nadaje.com warta jest odwiedzin, jeśli ktoś szuka interesującej rozgłośni, nadającej przez internet. Podaję linka do serwisu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz