Witam na blogu Recenzje stron. Życzę miłej lektury. Zapraszam do komentowania wpisów.

czwartek, 5 grudnia 2013

Jamendo - witryna z bezpłatną muzyką.

Dzisiaj chciałabym zaprezentować stronę, którą odwiedzam w celu pobrania muzyki - jest to Jamendo. Znajdujące się tam utwory są udostępniane w przeważającej części na licencji Creative Commons. Oznacza to ogólnie mówiąc muzykę do pobrania za darmo i legalnie, jednak najczęściej bez wykorzystania komercyjnego, czyli do użytku prywatnego. To mi w zupełności wystarcza. Stworzyłam sobie niewielką audio-biblioteczkę z ulubionych płyt, oczywiście na komputerze. Kto chciałby wiedzieć, jakie utwory polecam, może się ze mną kontaktować poprzez komentarze i GG (te ostatnie po prawej stronie niniejszego bloga).

Strona główna (polskojęzyczna) zawiera promowane albumy jamendowych artystów. Tu nie znajdziemy popularnych i znanych twórców z czołówki gazet, radia i telewizji. Jamendo wspiera artystów mało znanych, zaczynających karierę muzyczną, można by powiedzieć - niszowych, chociaż odnajdziemy cały przekrój gatunków muzycznych, od popu do jazzu, od muzyki klasycznej do rocka, od ambientu po techno i wiele innych. Przed pobraniem możemy przesłuchać wybrane utwory, czy aby na pewno nam pasują. Dostępne są radia internetowe, emitujące określone gatunki muzyczne. Na polskiej stronie głównej znajdziemy też Top 10 z wszystkich gatunków.

Zawarta na stronie wyszukiwarka umożliwi nam dogłębne i dokładne przeszukanie zbiorów muzycznych z podziałem na gatunki, dominujące w utworze instrumenty oraz nastrój. Początkujący artyści mogą przesłać swoje dzieła do Jamendo, a nawet zarabiać na nich, przyjmując od słuchaczy dobrowolne datki. Internauci chcący podzielić się z innymi swoimi gustami oraz poglądami na muzykę i twórców, mogą założyć w serwisie darmowe konto użytkownika, co umożliwia publikowanie swoich prywatnych opinii o muzykach, albumach lub piosenkach, jak również pisanie postów na forum - niestety brakuje tu polskojęzycznych wypowiedzi. Zawsze możemy jednak napisać coś w naszym rodzimym języku, a nóż ktoś odpowie :)

Jamendo jest wspaniałą witryną. Nie tylko rozwija i wspiera gusta muzyczne, ale także łączy twórców i słuchaczy, umożliwiając tym pierwszym (twórcom) autopromocję, a ostatnim (słuchaczom) poznanie doskonałej muzyki. Jest prawdziwą skarbnicą darmowej i legalnej twórczości muzycznej -zawiera 411 tysięcy utworów - jest więc w czym wybierać. Jeżeli chcemy coś do naszej komercyjnej działalności, przykładowo jako tło muzyczne do sklepu, salonu, wówczas wystarczy wykupić licencję Jamendo PRO, niestety jak na razie dostępną w walucie euro, z tego co zauważyłam. Muzyczni fani i wielbiciele praktycznie dowolnego gatunku muzycznego znajdą coś dla siebie, zarówno do pobrania, jak i posłuchania. Szczerze polecam i podaję linka do strony:


1 komentarz: